Czym jest DRUPAL?

Odoo image and text block
Drupal jest jednym z najbardziej kompleksowych systemów CMS dostępnych na rynku. 
Drupal jako Open Source (Otwarte Oprogramowanie) jest wybierany przez programistów wcześniej korzystających z prostszych narzędzi np. WordPress nie do końca wystarczających do tworzenia stron WWW. Zalicza się do grupy systemów CMF (ang. CMF content management framework) i jest wykorzystywany zarówno do blogów, portali informacyjnych, aplikacji edukacyjnych, stron korporacji oraz stron rządowych.
Do zalet zaliczamy:
- łatwa instalacja,
- intuicyjność,
- modułowość.

Funkcjonalność


 

Role i uprawnienia

Standardowa wersja DRUPALA zawiera w sobie następujące funkcje: zarządzanie menu, kanały RSS, możliwość zarządzania wyglądem strony, system administrowania, rejestrowanie i zarządzanie profilami użytkowników. 

Szablony

System umożliwia edytowanie podstawowych funkcji na stronie internetowej. DRUPAL zawiera w sobie mnóstwo elementów takich jak szablony i motywy, dzięki którym nie musimy zaczynać wszystkiego od nowa. 
Kompleksowe konfigurowanie funkcjonowania strony ułatwia tworzenie zarówno prostej, jak i bardziej skomplikowanej grafiki strony. 

Rodzaje zawartości

System pozwala zarządzać rodzajem zawartości. Funkcja ta umożliwia przypisać dedykowane atrybuty do poszczególnych rodzajów zawartości.

Administrowanie użytkownikami

Administrator tworzy nowe konta dla użytkowników w różnym zakresie uprawnień.  Udzielenie  uprawnień powoduje że użykownicy mogą zarządzać stroną.

Organizacja zawartości strony

W kodowaniu CMS trudniejszym etapem jest organizowanie treści w taki sposób, aby później z niej efektywnie korzystać. 
W systemie DRUPAL klasyfikujemy treść poprzez URL - budujemy swoje rodzaje list. Poprzez tą funkcję mamy możliwość na łatwe wyszukiwanie i zarządzanie treścią.

Wtyczki

Istotną zaletą systemu jest możliwość posiadania dużej ilości wtyczek dostępnych na własnej witrynie. Oprogramowanie rodzaju Open Source umożliwia tworzenie i używanie własnych wtyczek.

Taksonomia

Dedykowane i hierarchiczne słowniki. 

Przykładowe moduły do DRUPAL'a

Views

Moduł, dzieki któremu możemy zarządzać listami elementów. Umozliwia filtrowanie wyników przez co tworzą się tzw. mini-wyszukiwarki. 
Dane wyświetlane tylko przez aktualnie zalogowanego użytkownika odbywają się przez zestaw filtrów ograniczających wyszukiwanie do wybranego argumentu.

Devel

Moduł ten potrafi logować wszystkie zpaytania do bazy danych. 
Integralnośc z Theme Developerem pomaga tworzyć nowe motywy w systemie Drupal.

Admin

W module Admin mamy możliwość zarządzania swoim kontem, całą witryną oraz możemy dodawać nowe treści. 
Zastosowany system bloków  pozwala na dodawanie funkcjonalności, przykładowo połączenie z modułem Devel umożliwia przełączanie między użytkownikami, opróżnianie pamięci oraz dostęp do phpinfo(). 

Token

Token odpowiada za dostarczanie części tekstu, można go wstawiać np. do tworzenia breadcrumbów czy tytułów stron.

Pathauto

Pathauto automatyczne nadaje adres treści publikowanej w systemie DRUPALA. W tym module, użytkownik DRUPALA nie musi ręcznie ustawiać adresów dodawanych postów, Pathauto wykona polecenie automatycznie. Każdy element treści może mieć inne zasady tworzenia ścieżek dzięki integracji z modułem Token. 

Transiliteration

Moduł Transliteration pozwala na zamianę znaków narodowych (diakrytyczne) w plikach wgrywanych na serwer przez Drupala. Integracja z modułem Pathauto umożliwia zamianę znaków w adresach.

Module filter

Filtrowanie modułów ułatwia zarządzanie większą jej ilością. Wbudowana wyszukiwarka umożliwia wyszukiwanie modułów w w Real-Time".

Custom Breadcrumbs

Breadcrumby (ułatwienie poruszania po stronie), moduł umożliwiający ich nadpisania wygenerowane przez "core" DRUPALA. Poprzez integrację z Tokenem mamy możliwość dostosowania breadcrumbów według potrzeb danej witryny co ułatwia jej przeglądanie bez użycia przewijania

 Dlaczego warto korzystać z DRUPALA

Modułowość

Posiada dużą liczbę różnych usprawnień przez co DRUPAL staje się jeszcze bardziej użytecznym systemem.

Otwarta architektura

Pozwala na dowolną ingerencję w kod oprogramowania.

Community

Ponad milion użytkowników korzystających z sytemu.

Doświadczenie

Opowiedz odwiedzającemu o tym, co chciałby wiedzieć, nie o tym, o czym ty chcesz mówić.

Koszt

Duża społeczność wspierająca Drupal to również stosunkowo niskie koszta specjalistów.

Skalowalność

Drupal może wspierać duże przedsięwzięcia jak również świetnie sprawdzi się jako zwykła strona WWW.