Realistyczne wizualizacje miast i obiektów dzięki Mapom Google!

Opublikowano: 
3.10.2022 18:13
Realistyczne wizualizacje miast i obiektów dzięki Mapom Google

Na ostatniej konferencji Search On, Google zapowiedziało zmiany w swoim serwisie kartograficznym. Gigant informatyczny postanowił wzbogacić wygląd map o bardziej realistyczne wizualizacje miast, które będą przedstawiały obiekty w taki sposób, w jaki występują w rzeczywistości.

Na czym będą polegać zmiany?

Konferencja Search On, to coroczne wydarzenie, na którym Google prezentuje najnowsze innowacje z zakresu swoich produktów informatycznych. Ostatnia edycja odbyła się 28 września i jedną z ogłoszonych nowości była zapowiedź wykorzystania fotorealistycznych modeli 3D aglomeracji w serwisie kartograficznym giganta informatycznego. Najnowsze odwzorowania mają być efektem połączenia danych obrazowych, modeli predykcyjnych oraz technologii rozpoznawania obrazu.

W praktyce oznacza to, że modele 3D miast będą mogły być oglądane przez użytkowników np. przy naturalnym oświetleniu słonecznym o każdej porze dnia oraz w zróżnicowanych warunkach pogodowych. Dzięki temu, każda zainteresowana osoba będzie mogła mieć rzeczywisty podgląd obiektów zarówno dzisiaj, jak i np. za miesiąc, a nie stale widzieć je takimi, jakimi były w momencie wykonania zdjęcia.

Co więcej, zapowiadane wizualizacje mają obejmować nie tylko fasady, ale również wnętrza budynków użyteczności publicznej, jak np. restauracje, czy sklepy. Dzięki temu, Klienci będą mogli ocenić, czy dany lokal jest wart odwiedzenia.

Na ten moment, immersyjne widoki, czyli takie, które pozwalają użytkownikom na zagłębienie się w wirtualną rzeczywistość, mają zostać udostępnione tylko dla 5 dużych miast: Nowego Jorku, Los Angeles, San Francisco, Tokio oraz Paryża.  

Na koniec warto wspomnieć, iż gigant informatyczny zapowiedział również rozbudowę funkcji Live View, której działalność jest powiązana z rzeczywistością rozszerzoną. Ma ona umożliwić wyszukiwanie obiektów, co w założeniu będzie wyglądać w ten sposób, że aby znaleźć np. najbliższy punkt ksero, wystarczy, że użytkownik skieruje kamerę smartfona na okoliczne ulice. Wówczas, aplikacja ma za zadanie wyświetlić lokalizację najbliższych tego typu obiektów na obrazie z kamery.

Obecnie, nie wiadomo, kiedy dokładnie zapowiedziane zmiany zostaną wdrożone i udostępnione do użytku, jednak z pewnością zaprezentowany pomysł spotkał się z aprobatą użytkowników Google.

Kategoria: