Mapy Google pomagają oszczędzać paliwo w czasie inflacji!

Opublikowano: 
9.9.2022 22:32
Mapy Google pomagają oszczędzać paliwo w czasie inflacji

W odpowiedzi na stale rosnącą inflację oraz wzrost cen paliwa w Europie, Google postanowił udostępnić wszystkim użytkownikom swojej aplikacji mapę, która ma za zadanie pomóc kierowcom ograniczyć zużycie paliwa oraz przyczynić się do zwiększenia świadomości ekologicznej.

Na czym będzie polegać nowa funkcjonalność?

Do tej pory, podczas wyszukiwania trasy, Mapy Google wskazywały tę o najkrótszym czasie przejazdu. W praktyce nie zawsze był to najlepszy wybór, ponieważ bardzo często wytyczona trasa rzeczywiście okazywała się o kilka minut szybsza, ale jednocześnie, pod względem kilometrów dłuższa i wiodąca przez autostrady. Wiadomo, że to właśnie przejazd drogami szybkiego ruchu powoduje wyższe zużycie paliwa oraz spalanie. W związku ze stale rosnącą inflacją, wzrosły ceny benzyny, a wspomniana opcja przestała być najkorzystniejszą z punktu widzenia ponoszonych wydatków oraz ekologii.

W odpowiedzi na te zmiany, Google w swojej aplikacji wprowadził zoptymalizowaną opcję wyszukiwania trasy. Nowa funkcja ma być dostępna w 40 krajach Europy, a jej zadaniem będzie umożliwienie wyszukania najbardziej ekonomicznej drogi pod względem spalania paliwa. Będzie ona posiadała kategorie z podziałem na auta benzynowe, elektryczne, diesle i hybrydy, dzięki czemu dane odnośnie spalania będą bardziej wiarygodne.  

Jak będzie działała funkcja optymalizacji trasy ze względu na spalanie paliwa?

Tak, jak dotychczas, działanie nowej funkcjonalności będzie polegało na wyszukaniu trasy przejazdu samochodem, natomiast zmianie ulegnie sposób optymalizacji trasy przez aplikację. Będzie ona wyświetlała kilka opcji przejazdu, w tym tę ze względu na ograniczenie spalania. To od użytkowników zależeć będzie, na którą się zdecydują. Warto dodać, że Mapy Google będą informowały także o ilości zaoszczędzonego paliwa oraz o ekologicznych aspektach takiego przejazdu.

Póki co, nowa funkcja została wdrożona m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie oraz Niemczech. Google podkreśla, że już teraz można zaobserwować wymierne korzyści, do jakich należy minimalizacja emisji dwutlenku węgla o ponad pół miliona ton metrycznych, co odpowiada liczbie 100 tysięcy usuniętych z dróg samochodów. Według informacji zamieszczonych na stronie Europejskiej Agencji Środowiska, nowa funkcja ma pojawić się w Polsce jeszcze w tym roku.

Kategoria: