Rządowe zmiany w pozwoleniach na budowę. Kogo będą dotyczyć?

Opublikowano: 
1.7.2022 19:53
Rządowe zmiany w pozwoleniach na budowę

Pod koniec 2021 roku, w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację Prawa budowlanego, która obowiązuje od 3 stycznia 2022 roku. Wprowadzono wówczas przepis mówiący o tym, że budowa jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni do 70 metrów kwadratowych może się odbywać bez konieczności uzyskania pozwolenia, wyznaczenia kierownika oraz prowadzenia dziennika budowy. Obecnie, Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaproponowało kolejną zmianę, która idzie o krok dalej. Czego dotyczy i kogo będzie obejmować?

Czy możliwa będzie budowa domów bez pozwolenia?

Na jednej z ostatnich konferencji Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda ogłosił, iż rząd planuje znieść limit wielkości domów jednorodzinnych, który jest wymagany do rozpoczęcia inwestycji bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Na ten moment wynosi on 70 metrów kwadratowych, ale rząd przewiduje usunięcie tego ograniczenia. Oznaczałoby to, że zarówno osoby indywidualne, jak i małżeństwa i rodziny z dziećmi, które posiadają własną działkę oraz planują budowę nie będą musiały starać się o pozwolenie na nią. Warunkiem jest również, aby budowa tego typu domów przebiegała w uproszczonej procedurze oraz na własny użytek. Wówczas, pozwolenie nie będzie wymagane, a wielkość powierzchni użytkowej nie będzie miała znaczenia. Działania te mają ułatwić obywatelom realizację marzeń o własnym domu.  

Na ten moment są to jednak tylko wstępne plany i obietnice, ponieważ rząd nie opublikował propozycji konkretnego projektu. W związku z tym nie wiadomo, jak nowe zmiany wpłyną na branżę geodezyjną. Z przeprowadzonej konferencji wynika, że w celu budowy domu nie trzeba będzie zatrudniać kierownika oraz prowadzić specjalnego dziennika. Jest to jednak wciąż możliwe, gdy osoby budujące nie będą posiadały odpowiednich kompetencji, aby samemu nadzorować prace. Minister Buda podkreślił również, że domy mają być przeznaczone do indywidualnego użytku, a nie na inwestycje deweloperów, którym ten projekt nie jest dedykowany.

Póki co, zainteresowanie budową domów jednorodzinnych do 70 metrów kwadratowych bez konieczności uzyskania pozwolenia cieszy się niewielkim zainteresowaniem. W okresie od stycznia do maja 2022 z tej opcji skorzystano 250 razy. Jak sytuacja będzie wyglądać w przypadku nowego projekt czas pokaże.

Darmowe projekty domów udostępnione przez rząd.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii postanowiło udostępnić darmowe projekty domów do 70 metrów kwadratowych dla obywateli. Wiceszef MRiT Piotr Uściński wspomniał, iż na ten moment dostępnych jest 22 projektów z 70 planowanych. Każdy z nich ma spełniać warunki funkcjonalności, ekologiczności oraz estetyki. W celu wybrania najlepszych został przeprowadzony konkurs, który składał się z dwóch etapów. Pierwszy miał charakter koncepcyjny, a drugi polegał na składaniu finalnych prac.

Główna Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska dodała, że każda zainteresowana osoba może już teraz pobrać darmowy projekt domu ze strony GUNB.  

Kategoria: