Jak wybrać firmę geodezyjną?

Opublikowano: 
19.8.2022 22:53
Jak wybrać firmę geodezyjną?

W obecnych czasach, żadna budowa oraz inwestycja nie może odbyć się bez geodety, który odpowiedzialny jest za kilka etapów procesu budowlanego w tym za m.in. wytyczanie, czyli oznaczanie, gdzie dany budynek, autostrada, czy most powinien się znaleźć, aby spełnić założenia projektu. W związku z tym, że uczestniczy on w zasadzie od pierwszego do ostatniego dnia trwania inwestycji, istotne jest wybranie firmy, która oferuje najlepsze usługi geodezyjne, zapewniające bezpieczeństwo i terminowość.

Na czym polegają usługi geodezyjne?

Geodeci uczestniczą w procesach budowlanych w kilku obszarach. Przede wszystkim ich zakres prac obejmuje wykonywanie pomiarów terenów, które są przeznaczone pod budowę inwestycji. Działania te związane są ze sporządzaniem map w celach projektowych oraz przygotowywaniem dokumentacji. Oba te opracowania budowlane są przekazywane następnie do architektów.

Do zadań geodetów należy również tyczenie obiektów oraz sieci uzbrojenia terenu inwestycji, odtwarzanie granic i wykonywanie dodatkowych pomiarów, które związane są z przemieszczeniami oraz odkształceniami obiektów budowlanych. Tego typu badania wykonywane są zarówno na etapie budowy, jak i po zakończeniu prac, w celu sprawdzenia bezpieczeństwa inwestycji.

Na tym jednak nie kończą się usługi geodezyjne, ponieważ po zakończeniu wszystkich działań, geodeci mają za zadanie wykonać również pomiary inwentaryzacyjne, które służą porównaniu wykonanej inwestycji względem założeń projektowych.  

Jakie aspekty należy brać pod uwagę podczas wyboru firmy oferującej usługi geodezyjne?

Aby mieć pewność, że powierzone zadanie będzie wykonane przez fachowców w wyznaczonym terminie i z należytą starannością, dokonując wyboru firmy geodezyjnej, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, do których należą m.in.:

  • Doświadczenie geodetów. Firmy geodezyjne, które mogą poszczycić się wieloletnim doświadczeniem i dużą liczbą różnorodnych, zrealizowanych projektów z pewnością wzbudzają większe zaufanie wśród potencjalnych Klientów.  
  • Uprawnienia geodezyjne. Bardzo ważne jest aby firmy zatrudniały osoby z odpowiednim wykształceniem oraz uprawnieniami, które swoją prace będą wykonywały na najwyższym poziomie z zachowaniem wszelkich norm i wytycznych.
  • Nowoczesny sprzęt. W swojej geodezyjno-kartograficznej działalności, firmy powinny stosować nowoczesne programy oraz wysokiej jakości sprzęty geodezyjne takie, jak np. tachimetry elektroniczne i robotyczne, drony UAV, odbiorniki GNSS, skanery i plotery wielkoformatowe, stacje fotogrametryczne i inne.
  • Czas realizacji zleceń. Każdy Klient oczekuje profesjonalnej obsługi i sumiennego podejścia do powierzonego zadania. Terminowość pomaga stwierdzić, czy firma geodezyjna jest w stanie wykonać prace z zachowaniem określonych w umowie dat.
  • Bogata oferta. Firmy, które posiadają szeroki zakres usług geodezyjnych stają się mocniejszą konkurencją na rynku oraz zapewniają kompleksową obsługę różnego rodzaju inwestycji. W związku z tym Klienta nie musi szukać kilku firm, które mogłyby wykonać poszczególne prace, a korzysta z usług jednej, najlepszej, która oferuje różnorodny wybór usług.
  • Opinie Klientów. Stały kontakt z Klientami, terminowość wykonywanych obowiązków, rzetelność i dbałość o wszystkie etapy prac geodezyjnych, to klucz do otrzymywania pozytywnych opinii, które pomagają budować zaufanie na rynku względem oferowanych usług geodezyjnych.

Firma geodezyjno-kartograficzna OPGK Rzeszów stawia na wszystkie wyżej wymienione kryteria i zatrudnia ekspertów w swojej dziedzinie, którzy dysponują specjalistyczną wiedzą, wykształceniem oraz doświadczeniem zebranym podczas wieloletniej działalności. Przedsiębiorstwo może poszczycić się dwoma pionami: geodezyjno-kartograficznym oraz informatycznym. Wszystkie prace odbywają się z wykorzystaniem nowoczesnych sprzętów i najlepszych oprogramowań.

Kategoria: