3 ciekawostki geodezyjne. Czy znasz je wszystkie?

Opublikowano: 
15.4.2022 19:29
Ciekawostki geodezyjne

Geodezja, jako nauka, która zajmuje się ustalaniem wielkości i kształtu Ziemi, a także określaniem położenia punktów na jej powierzchni towarzyszy nam na każdym kroku. Słowo „geodezja” pochodzi z języka greckiego i oznacza podział ziemi. Rezultatem geodezji są przede wszystkim mapy, bez których obecnie większość z nas nie wyobraża sobie życia. W poniższym artykule przygotowaliśmy dla Was 3 ciekawostki geodezyjne – czy znacie je wszystkie?

Czy wiesz, gdzie znajduje się najniżej położony punkt w Polsce?

Najniżej położony punkt w Polsce stanowi depresja położona na wysokości 1,8 m. p.p.m., która znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim w miejscowości Raczki Elbląskie. To miejsce zostało zapisane w Głównym Urzędzie Geodezyjnym i według zawartych tam informacji, przyjęło się, że to właśnie ten obszar zasługuje na miano najniżej położonego w Polsce. Wszyscy, którzy chcieliby odwiedzić Raczki Elbląskie mogą uwiecznić swój pobyt przy specjalnie zamieszczonej tam tablicy, która znajduje się dokładnie w miejscu występowania depresji.

Co ciekawe, obecnie występuje spór o najniżej położony punkt w Polsce, ponieważ wójt Gronowa Elbląskiego zauważył, że w położonym na terenie jego gminy, zaledwie kilka kilometrów na zachód od Raczek znajduje się Wikrowie, w którym zaznaczono wysokość 2,6 m. p.p.m. Przeprowadzone pomiary rzekomo potwierdziły te rewelacje, jednak geologowie zaznaczyli, że w Raczkach Elbląskich depresja jest naturalna, natomiast w Wikrowie powstała ona na skutek ludzkiej ingerencji.

Czy wiesz do czego służy tachimetr?

Tachimetr jest to narzędzie, którego przeznaczeniem jest pomiar kątów i odległości. W geodezji, instrument ten jest wykorzystywany przede wszystkim do pomiaru położenia punktów terenowych przez geodetów. Pomiar odległości przy użyciu tachimetra odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem pryzmatu i tego typu sprzęt jest zwany elektronicznym.

Pierwszy tachimetr powstał w Szwecji i był odkryciem, które pozwoliło na zautomatyzowanie prac geodezyjnych. Najbardziej znanym tachimetrem, wykorzystywanym w latach 1960-1990 był sprzęt optyczny o nazwie Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena.

Zaletą tego urządzenia jest możliwość rejestrowania i zapisywania w pamięci danych o odległościach, kątach i numerach. Zadaniem elektronicznego tachimetru jest niezależne obliczanie odległości poziomej w trybie automatycznym.

Czy wiesz, co pokazują ortofotomapy?

Ortofotomapy to inaczej mapy fotograficzne, które powstają w wyniku przetwarzania zdjęć lotniczych, satelitarnych lub wykonanych za pomocą drona. Na słowo „otofotomapa” składają się trzy podstawowe cechy i są to: rzut ortogonalny, fotografia oraz układy współrzędnych i skala, które odnoszą się domap.

Dzięki nim możliwe jest zrzutowanie wszelkich wysokich budynków, obiektów, słupów, wieżowców w taki sposób, żeby nie uległy wizualnej deformacji. Wykorzystuje się je w celu dokonania pomiarów, tworzenia map doanaliz środowiskowych, czy inżynierii lądowej, w charakterze referencji do innych map, przy inwentaryzacji wyrobisk, magazynów oraz kopalni odkrywkowych, a także do monitorowania zmian terenowych.

OPGK Rzeszów S. A. jest jedną z największych firm działających w branży geodezyjno-kartograficznej już od wielu lat. Z powodzeniem, starannością i dbałością o jakość realizujemy wiele projektów.

Kategoria: