3 fakty o mapach

Opublikowano: 
28.4.2022 23:32
Fakty o mapach

Mapy, ich powstanie oraz historia to jedne z ciekawszych tematów związanych z kartografią. W dzisiejszym świecie, większość osób nie wyobraża sobie podróży bez map. Co prawda, te papierowe odchodzą powoli do lamusa, wypierane przez mapy dostępne online, jednak niezaprzeczalnie stanowią one podstawę dzisiejszego przemieszczania się. Wróćmy jednak na chwilę do historii - poniżej przedstawiamy 3 ciekawostki dotyczące powstania map. Czy znasz je wszystkie?

Najstarsza mapa

Za najstarsza mapę, powstałą na papirusie uważa się tę, której odkrycie przypada na 1820 rok. Papirus Artemidora znajduje się obecnie we Włoszech w mieście Turyn, gdzie został po raz pierwszy zaprezentowany na wystawie w Muzeum Egiptu w 2006 roku. Fundacja nabyła go od wcześniejszego właściciela, kolekcjonera za 2,7 mln euro.

Co wiadomo o twórcy papirusu? Artemidorz Efezu był słynnym greckim geografem, który żył w I wieku przed naszą erą. Jego podróże skupiały się głównie wokół terenów dzisiejszej Hiszpanii, Egiptu oraz Włoch. W efekcie tych wypraw, powstała „Geografia” w 11 woluminach oraz mapa przedstawiająca ówczesny świat zachodni. Co ciekawe, znaczny fragment papirusu odkryto w latach90. Okazało się, że był on wykorzystywany do wykonania kartonażu mumii na przełomie II/III wieku naszej ery.

Obecnie, papirus o długości2,70 m stanowi prawdziwy unikat, ponieważ zawiera zarysy krajów, w związku z czym stanowi najstarszą w historii Zachodu mapę geograficzną.

Pierwsza mapa Polski

Pierwsza zachowana mapa Królestwa Polskiego została stworzona przez Polaka, Wacława Grodeckiego i wydrukowana w Bazylei na przełomie lat 1558-1570. W lewym dolnym rogu zachowała się data jej powstania zapisana cyframi rzymskimi MDLXX oraz zapisane po łacinie informacje o autorze „Authore Venceslao Grodecio Polono”. Wacław Grodecki był duchownym i kartografem żyjącym w XVI wieku. Jego mapę cechowała bardzo duża dokładność, co było zaskakujące, jak na tamte lata. Zawierała ona wiele współcześnie znanych miast i grodów, które już wtedy istniały.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku została stworzona uaktualniona wersja mapy Polski. Wykonana została na podstawie dokumentacji kartograficznej, którą otrzymano od Niemiec i Austrii.

Powstanie Google Maps

Google Maps to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych współcześnie sposobów wyznaczania trasy. To właśnie ta usługa wyparła w ostatnich latach mapy papierowe oraz klasyczne nawigacje. Google Maps powstała 8 marca 2005 roku, a jej wygląd i funkcjonalności z roku na rok jest stale udoskonalany. Pierwotnie, usługa ta była dostępna wyłącznie na komputerach, a jej funkcjonalność ograniczała się do wyznaczania trasy z punktu początkowego do końcowego. Pierwsza wersja nie zawierała nawet funkcji nawigacji.

W 2007 roku w ramach Google Maps powstało jedna z ciekawszych usług, jaką jest Street View. Na ulicach miast pojawiły się wyposażone w systemy kamer samochody, które wykonywały zdjęcia w czasie rzeczywistym. Z kolei w 2009 roku Google Maps umożliwiło korzystanie z nawigacji, która obecnie stanowi jedną z najważniejszych funkcji usługi, ponieważ jest stale aktualizowana i niezwykle dokładna. Jednym z ostatnich dodanych modułów jest tryb rozszerzonej rzeczywistości, który wykorzystując kamery użytkowników i ich lokalizacje w telefonie pomaga orientować się i wskazać, w którym miejscu aktualnie się znajduje.

Kategoria: