Czy nowa baza Dynamic World od Google zrewolucjonizuje sektor geodezji?

Opublikowano: 
15.6.2022 21:43
Nowa baza Dynamic World od Google zrewolucjonizuje sektor geodezji

Kilka dni temu, amerykański gigant informatyczny Google zaprezentował nową aplikację o nazwie Dynamic World, która ma za zadanie dostarczać nowe dane odnośnie stale zmieniającej się powierzchni Ziemi oraz zapewniać możliwość śledzenia tych zmian przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Czym jest Dynamic World?

Obecnie, zarówno Ziemia, jak i jej powierzchnia podlegają ciągłej zmianie. Mimo tego, że na przestrzeni ostatnich lat powstało bardzo dużo różnych baz zawierających informacje odnośnie różnorodności pokrycia terenów, to przez tak liczne zmiany klimatu oraz ukształtowania powierzchni większość z nich po jakimś czasie stawała się nieaktualna. Google postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom geodetów oraz geologów i na początku czerwca 2022 roku przedstawił światu Dynamic World.

Nowa aplikacja powstała we współpracy z organizacją non-profit World Resources Institute. Celem stworzenia jej w formie mapy było zobrazowanie wszystkich procesów środowiskowych i śledzenie zmian pokrycia terenów. Wykorzystano do tego europejskie satelity optyczne Sentinel-2, które dziennie są w stanie pozyskać około 5 000 scen.

W jaki sposób działa Google Dynamic World?

Aplikacja działa na silniku Google Earth Engine oraz AI Platform. Szczegółowe dane są pozyskiwane dzięki rozdzielczości 10 metrów, która umożliwia dokładne zbadanie danego fragmentu powierzchni ziemi i określenie sposobu jej użytkowania. Aplikacja ta będzie szczególnie przydatna dla geodetów oraz geologów, którzy od teraz mogą analizować różne typy pokrycia terenów z większą dokładnością. W praktyce wygląda to tak, że specjaliści mogą sprawdzić, jak dużą część Ziemi stanowi ląd i jakie typy ukształtowania powierzchni charakteryzują dane jej fragmenty. Odbywa się to przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz przetwarzania danych w chmurze.

Dynamic World uwzględnia 9 kategorii pokrycia terenu i należą do nich: woda, drzewa, uprawy, roślinność, trawy, zakrzaczenia, lód, obszary zabudowane oraz grunt. Pozwala ona śledzić zmiany ukształtowania terenu w przedziale od czerwca 2015 do dwóch dni wstecz.

Jakie korzyści zapewnia nowa aplikacja?

Wprowadzenie Dynamic World pomaga w podejmowaniu działań zmierzających do ochrony planety i walki z coraz bardziej gwałtownymi zmianami klimatu. Dzięki temu, że aplikacja jest otwarta dla wszystkich, każdy, w tym także osoby zajmujące się np. rolnictwem może zobaczyć, w jaki sposób ziemia jest użytkowana, a co za tym idzie, pomóc chronić krytyczne obszary przed zniszczeniem.

Analiza danych dotyczących powierzchni terenów w aplikacji może służyć również do wykrywania zagrożeń takich, jak erupcja wulkanów czy pożary i zapobiegać ich wystąpieniu. Co więcej, dzięki niej możliwa jest detekcja nieprzewidzianych zmian w ukształtowaniu ziemi w celu podjęcia szybkich działań zaradczych. Dynamic World daje również naukowcom możliwość korzystania z modelu uczenia maszynowego Google, które są następnie wykorzystywane do tworzenia map.

Podsumowując, Dynamic World to z pewnością rozwiązanie, które pomoże nie tylko wszystkim geodetom i geologom, ale także badaczom i osobom chcącym chronić naszą planetę. Dzięki aktualizacji map w częstotliwości od dwóch do pięciu dni, otrzymujemy pełne, nieprzedawnione i dokładne mapy. Baza Dynamic World dostępna jest pod adresem www.dynamicworld.app.

Kategoria: